Bugun...2-6 YAŞ ARASI SÜNNET ÇOCUĞUN PSİKOLOJİSİNİ BOZABİLİR

2-6 YAŞ ARASI SÜNNET ÇOCUĞUN PSİKOLOJİSİNİ BOZABİLİR

facebook-paylas
Güncelleme: 30-11-2019 09:14:08 Tarih: 26-11-2019 10:15

2-6 YAŞ ARASI SÜNNET ÇOCUĞUN PSİKOLOJİSİNİ BOZABİLİR

2-6 YAŞ ARASI SÜNNET ÇOCUĞUN PSİKOLOJİSİNİ BOZABİLİR

Medical Park İzmir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Canan Ceran Özcan, sünnetin 2 ile 6 yaş arasında yapılmasının önerilmediğini belirterek, “Psikolojik olarak bu yaş grubunun sünnetten olumsuz etkilenmesi nedeniyle yedi yaşından sonra ve iki yaşından önce yapılması daha uygundur.” dedi.

Sünnetin lokal ya da genel anestezi ile yapılabildiğini belirten Prof. Dr. Canan Ceran Özcan, “Genel anestezi ile yapıldığı zaman çocuk ilerde hiçbir şey hatırlamıyor ve bir travma yaşamıyor. Ağrı hissetmiyor, kıpırdamadığı için de daha güvenli bir sünnet oluşuyor. Çocuk uyanık iken yapılan sünnetlerde maalesef sünnet hatalarının olma riski daha yüksek. Örneğin, sünnet derisinin çok kesilmesi, iç derinin hiç bırakılmaması, pipinin baş kısmının kesilmesi, yapışıklıkların iyi açılmaması ve hatta idrar borusunun kesilmesi gibi durumlar oluşabiliyor. Bu yüzden genel anestezi altında yapılan sünnet cerrahisi daha güvenli oluyor. Ailelerin genel anesteziden korkmasını gerektirecek bir şey yok. Günümüzde ilaç ve tıp teknolojisi çok gelişti. Lokal anestezi ile de yapılabilir fakat bunun için çocuğun hiç korkmaması, çok iyi hazırlanması ve kendisine ne yapılacağının korkutmadan, uygun bir dille, çok iyi anlatılması gerekir. Lokal de olsa sünnet yapabilmek için bölgesel anestezi oluşturan iğneler yapılması gerekiyor. İğnesiz sünnet yoktur.” dedi.

İyileşme süreci hızlı

Sünnet olduktan sonra, çocuklarda iyileşme sürecinin çocuktan çocuğa değişebildiğini belirten Prof. Dr. Canan Ceran Özcan, “Çocuğun normal çamaşır giymesi, okula gitmesi çocuktan çocuğa değişkenlik göstermektedir. Ortalama 2 gün içinde çocuklar normal yaşamına dönebilir ve 1 hafta sonra okuluna gidebilir. 2 yaşının altındaki çocukların ise en fazla 24-48 saat sıkıntıları olabiliyor. Bu dönemde ağrı kontrolü̈ ile çocuklarımızın sünnet ameliyatını en konforlu şekilde atlatabilmeleri için gayret gösteriyoruz.” dedi.

Ailelerin kendilerine uzmanlık alanı ile ilgili çok sık sorular sorduğunu belirten Prof. Dr. Canan Ceren Özcan sözlerine şu şekilde devam etti: “Çocuk cerrahları 18 yaşına kadar olan tüm çocukların ve hatta anne karnındaki tüm bebeklerin ameliyat edilmesi gereken hastalıklarının tedavisini yapıyor. Sıklıkla doğumsal anomaliler, mide, bağırsak, idrar yolları, böbrekler, akciğerler, karaciğer ve safra yollarıyla ilgili doğumsal anomaliler ameliyat edilmektedir. Bunun dışında herhangi bir yaşta ortaya çıkan kanserler, travmalar, kasık bölgesi hastalıkları çocuk cerrahları tarafından tedavi edilmektedir. Çocuk cerrahisinin en özellikli kısmı tabi ki yeni doğan cerrahisi. Bu özel bir alan. Hem cerrahın deneyimli olması, hem de yeni doğan bir bebeği yaşatacak ve bakacak teknik donanımın olması önemlidir.” dedi.

 

 

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI